aktualnosci

 

Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński "Encyklopedia polskiego rocka", In Rock, Poznań 2001, wyd.3, s. 366 - 367.

Moskwa

Jeden z najciekawszych i najważniejszych przedstawicieli polskiego punk rocka.

Zespół powstał we wrześniu 1983 roku w Łodzi założony przez wokalistę i gitarzystę Pawła 'Gumę' Gumolę (ur. 13 II 1965; ex - TNT), basistę i wokalistę Piotra 'Rogoza' Rogozińskiego (ex - Latające Żyrafy) i perkusistę Tomasza Grona. Od samego początku szczególnie ważny był Guma - który stał się symbolem polskiej sceny niezależnej lat 80., przede wszystkim punkowej, ale nie tylko, co symbolizowały choćby jego nietypowe, bo długie blond włosy. Guma spośród punkowych wokalistów wyróżniał się też śpiewaniem, a nie krzyczeniem.

Już pod koniec września 83 grupa - z nowym wokalistą Piotrem Wawszakiern - wzięła udział w lokalnych festiwalach Prawdziwe Brzmienie Łodzi i Kontrrockowisko. W styczniu 84 Wawszaka zastąpił Tomek Woźniakowski, który jednak pozostał w zespole ledwie do wiosny. Ponownie w trzyosobowym składzie, z Gumą przed mikrofonem Moskwa zakwalifikowała się do konkursu F M R w Jarocinie, gdzie weszła do "złotej ósemki". Sukces ten umożliwił muzykom sesję w Radiu Łódź. Cztery utwory ("Wstań i walcz", "Anarchia", "Co dzień" i "Samobójstwa") wraz z innymi - zarejestrowanymi na tzw. "setkę" w jednej z rozgłośni studenckich - na kasetę "Nigdy!", rozprowadzoną przez sam zespół. "Nigdy!" spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem punkowej publiczności, z czasem zyskując status wydawnictwa niemal kultowego. Kaseta pokazała, że agresywną w wyrazie muzykę - inspirowaną GBH i Discharge - Moskwa potrafiła przekonująco wyposażyć w nihilistyczne teksty zakorzenione w polskiej rzeczywistości.

Po sukcesie kasety, a przede wszystkim po sukcesie w Jarocinie Moskwa dała prawie pięćdziesiąt koncertów, prezentując się m.in. na Rockowisku 84, FAMIE 85 w Świnoujściu, Rock Arenie 85 oraz na kolejnych festiwalach jarocińskich - w 85 i w następnym roku. Jarocin 86 okazał się szczególnie ważny w historii zespołu za sprawą telewizji BBC kręcącej wówczas film o polskim rocku "My Blood Your Blood". W filmie Guma wypowiedział słynne zdania "My name is Paul. Jeżeli mam mówić dalej, to musicie mi dać samochód i ja muszę się nim przejechać". W tym okresie w polskich mediach Moskwa ze względów cenzuralnych przedstawianabyła jako M-kwa.

Wkrótce następowały kolejne zmiany w składzie. Najpierw Rogoza zastąpił Darek 'Balon' Adryańczyk. W 86 roku w Jarocinie Gumie towarzyszyli już nowy basista Darek 'Maleo' Malejonek i nowym perkusista Tomasz 'Gogo Szulc' Kożuchowski (Armia; ex - TZN Xenna, Tilt). Szczególne znaczenie miało przyjście Malejonka, dzięki któremu Moskwa zmieniła oblicze na mniej nihilistyczne w warstwie tekstowej i bliższe rockowemu "środkowi" w warstwie muzycznej. Zmianę tę uwiecznił album "Moskwa", wydany dopiero na początku 89 roku, zawierający wygładzone wersje sztandarowych utworów z wczesnego repertuaru - "Powietrza" i "Nigdy!". Na płytę trafiły też wszakże kompozycje zarówno o prawdziwie punkowym poziomie agresji (np. "Urodziłeś sie by żyć" i "Słyszę"), jak i takie, które mogły urzec melodią (np. "Kochać chcesz", "Nie okłamiesz prawd"). Ten doprawdy znakomity longplay (na którym Gogo Szulc podzielił się partiami perkusji z Piotrem 'Stop±' Żyżelewiczem z Kultury i Izraela) paradoksalnie osłabił pozycję zespołu, któremu ortodoksyjna część publiczności zarzuciła zdradę. W roku 87 (i potem w 90) grupa zaliczyła Róbrege, a w 89 Zadymę na warszawskim Torwarze, poza tym regularnie występowała na Nowej Scenie.

Od momentu nagrania pierwszego albumu do roku 90 Moskwa wielokrotnie zmieniała skład. W tym okresie   przez grupę przewinęli się m.in. Piotr 'Dyda' Czyszanowski (bg; Blitzkrieg), Piotr Jełowiecki (g), Dariusz Bełdowski (bg), Robert Hajduk (dr). Pod koniec lat 80. zespól ciążył ku heavy metalowi, co udokumentował album "Życie niezwykłe" (90) - nagrany przez Gumę, Stopę i  basistę Mr Ofika (w sesji na prawach gościa wziął też udział Jełowiecki). "Życie niezwykłe" jednak wyraźnie ustępowało "Moskwie". Ostatnie koncerty Moskwy prowadzonej przez Gumę miały miejsce w niemieckim Hagen (jesień '90). Guma zajał się potem medytacją i wyjechał na krótko do Indii. Po powrocie stanął na czele formacji 5000 lat, w której bez powodzenia komercyjnego grał do 2000 (np. w Jarocinie 94). Nastepnie założył reggae'owo-dubowy Ocean

Tymczasem po roku od czasu zakończenia działalności przez Moskwę Balon (g, voc), Maciek (bg) i Szmalec (dr) próbowali zdyskontować dawną sławę zespołu, występując pod starą nazwą na festiwalu Węgorzewo '92. Jednak występ ten zakończył się absolutną katastrofą, co udowodniła dokumentująca go kaseta "Live!" (93).
W  roku 2001 ukazał się (fatalnie brzmiący) album "1984 koncert" z zapisem występu Gumy, Rogozińskiego i Grona w Łodzi w maju 84 - co skłoniło Gumę do reaktywowania zespołu. Prócz niego w skład nowej Moskwy weszli: Tomek Wojciechowski (g; ex - Blitzkrieg, Jezabell Jazz), Jacek Spinio (dr), Krzysiek (bg).

Dyskografię Moskwy uzupełnia składankowa kaseta "Porzucona generacja" z 98 roku (zawierająca zapis wspomnianej sesji w Radiu Łódź uzupełnionym późniejszym "Dalekim domem").

Spośród dawnych partnerów Gumy największą sławę zdobyli Malejonek (który utworzył Houk i 2Tm 2,3, grał również w Izraelu i Armii), Stopa (Voo Voo, również Armia) i Gogo Szulca (Brygada Kryzys). Jełowiecki był szefem swojego PJ Band (albumy "Rockowanie", 91 i "Cash") oraz współautor kaset wideo z lekcjami gry na gitarze, a także nagrywał z Subway.
(...)

Leszek Gnoiński.

powrót do początku strony


:::e-mail::::dada.serpent.pl on terra soundtralis incognita::::